Rodzaje Filtrów

W zależności od wymaganej skuteczności filtracji stosuje się filtry powietrza o określonej klasie filtracji. Filtry o wyższej skuteczności filtracji muszą charakteryzować się bardziej zwartą strukturą i wykonywane są z włókien o mniejszych średnicach, co pozwala na zatrzymanie zanieczyszczeń o mniejszych wymiarach.

Filtry wstępne klasy G4 i F5

mogą być wykonane jako filtry kasetonowe z mieszanki włókien syntetycznych. Wkład filtracyjny jest przyklejony do wewnętrznych ścian ramki, co pozwala na zapewnienie wymaganej szczelności oraz sztywności konstrukcji.

Filtry dokładne (F7, F9) oraz wysoko skuteczne (klasa H11, H13, H14, U15)

wykonane w postaci kaset z wkładem filtracyjnym z papieru filtracyjnego z mikro włókien szklanych (przeznaczone do oczyszczania powietrza z zawieszonych bardzo drobnych cząstek smogu). Filtry H14 i U15 znajdują zastosowanie m.in. w budynkach przemysłowych, w których wymagane jest zapewnienie wysokiej czystości powietrza (pomieszczenia czyste) oraz obiektach służby zdrowia (np. sale operacyjne).

Ze względu na silne splisowanie zastosowanego papieru filtracyjnego dla filtru o typowych wymiarach 610×610×192 mm uzyskuje się dużą powierzchnię filtracyjną wynoszącą, zależnie od klasy filtra, od 20 do 40 m kw.

Podział i zastosowanie filtrów – LiNK TU DO NOWEJ STRONY